A majmok bolygója (1968)
A régi legendás filmeket időről időre jó újra elővenni, főleg ha készül hozzá egy folytatás, remake, újragondolás, stb. Most elég aktuális a téma, hiszen kevesebb mint egy hét múlva kerül a hazai mozikba a 2011-es epizód. Nekem személy szerint az igazán klasszikus alkotásokkal az a bajom, hogy ennyi év távlatából már nem festenek olyan jól. Remek ellenpélda ez a film, ami még mindig elvarázsolja az embert.
1968. Ekkortájt a szüleim is még 10 év alattiak voltak, én még távlati terv se voltam. Charlton Heston viszont ekkor kezdte végeláthatatlan harcát a majmok ellen. Tényleg le a kalappal, hiszen 2011-ben is kellemes hatást kelt a film. Abban szerintem egyetérthetünk, hogy jöhet akármilyen remake, akármilyen folytatást, a klasszikus soha nem megy ki a divatból.
A film érdekes képsorokkal indul. A főszereplő, Taylor ezredes azzal szembesít bennünket, hogy a távoli jövőben játszódó kalandokban lesz részünk, ahol az emberiség messzi galaxisokba képes űrutazókat küldeni, akik elsősorban vizsgálódás céljából vállalják a megpróbáltatásokat. A neves szakemberekből álló legénység tagjai tudják jól, hogy a közel fénysebesség feletti tempónál a fizika törvényei miatt ők alig öregszenek, miközben a külvilágban évszázadok telnek el. Egyébként legjobb fizika tudásom szerint ez az elmélet még mindig helytálló.
Az utazás szokás szerint nem megy zavartalanul és hőseink kikötnek egy ismeretlen planéta egyik tengerében. A kikötés szó elég nagy túlzás, épphogy csak nem fulladnak meg. Itt megjegyezném, hogy az űrhajónak a belső megtervezése is elég korrektnek mondható a mai viszonyokhoz képest. Kicsit retro hatást kelt, de teljes mértékben vállalható. A külvilág díszletei is abszolút hihetőek, bár itt valamivel könnyebb dolguk volt a kivitelezőknek, hiszen Amerika remek helyszínül szolgál már önmagában is.
A három fős túlélő brigád nagyon gyorsan rájön, hogy nincsenek egyedül, miközben fogalmuk sincs, hogy hol vannak. Egy olyan világ tárul fel előttük, ahol a majmok uralkodnak, ők az intelligens faj. Az ember csordákban él nomád körülmények között, szellemi képességei visszafejlődtek. Taylor barátai hamar feldobják a pacskert, csak a Charlton Heston által megformált karakter marad életben. Szerencsére a majmok között is akadnak jó szándékú példányok, akikkel az ezredes össze is barátkozik. Ekkor még nem világos, hogy lényegében az egész történet igazi főszereplőit ismerjük meg, Corneliust és Zirat.
A majmok társadalma nem sokban különbözik a miénktől. Pontosabban a pár száz évvel ezelőtti „fejlett” civilizációtól, akik arrogánsak, ostobák és idegengyűlölők voltak. A vallás, Isten és a hit is fontos szerepet játszanak a történetben. A másság elfogadásának kérdésköre ugyancsak felvetődik. Néha kicsit zavaró volt a majmok ostobasága, amit Taylor is tetézett azzal, hogy az adott szituációban dacosan ellenszegült ahelyett, hogy cselszövéssel vezesse félre fogva tartóit.
A film végén világossá válik az, amit azért valahol mindenki tudott. Szó sincs arról, hogy több ezer fényévre lennénk a Földtől, hiszen ez a mi planétánk csak kétezer évvel később. Egy tudós embernek ez nem kellett volna, hogy ekkora meglepetés legyen, hiszen nem hinném, hogy az univerzum egyetemes nyelve az angol lenne. Mindenesetre a földbe süllyesztett Szabadság Szobor teszi fel a pontot az i-re.
Az 1968-as rendkívül izgalmas sci-fit két évvel később folytatás követett, amelyben még többet tudhatunk meg erről az eltorzult, vagy inkább újraformált világról.
Egy igazi klasszikus.
Egy igazi klasszikus. Bárhányszor nézem is meg, mindig ugyanúgy élvezem.
Új hozzászólás beküldése